Oswietlenie ewakuacyjne ile lux

Systemy oświetlenia awaryjnego mają znacznie efektywną postać w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może stać zagrożone ich bycie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w współczesnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na nowe typy, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie chociaż w sektorze ale i w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie codziennej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do użytkowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale energię będzie ważna również oddać do drugich urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.