Stosunki miedzynarodowe a globalizacja

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, kiedy zatem bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na drugi kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i tańsze, i co wewnątrz tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można kupić się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja także inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo praktyczne są w obecnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.